Centrala förberedelseklasser


CFBK-Central förberedelseklass


Sommarlov och sommarskola!

Nu är terminen snart slut och eleverna i förberedelseklasserna ska gå vidare till språkintroduktion eller annan gymnasieutbildning. Men innan dess har vi några viktiga och roliga händelser tillsammans!


Måndag 5 juni - Tisdag 6 juni 

Lov på grund av Nationaldagen 6 juni

 

Onsdag den 14 juni

Avslutningsfest 18.00 på Malmöhus slott. Skolan bjuder alla nior på middag. Eleverna ska anmäla till sin mentor om de ska gå.

 

Fredag den 16 juni

Skolavslutning med sång och musik på förmiddagen. Vi återkommer med tider för denna dag.


Måndag 19 juni - Fredag 7 juli

Sommarskola 9.00-14.00 c:a. Vi kommer att ordna både undervisning i framförallt svenska men också utfärder och andra roliga aktiviteter.

Eleverna ska anmäla senast onsdag den 7 juni att de vill gå på sommarskola. De elever som ska delta får sedan detaljerat schema.

 

Vänligen

Malin Olsson

Biträdande rektor Centrala förberedelseklasser och åk.4-6, Dammfriskolan

malin.olsson@malmo.se

Visar 14 objekt
NamnBefattningTelefonE-post
Sortera 
 
Sortera 
 
Sortera 
 
Sortera 
 
NamnBefattningTelefonE-post
Malin Olsson Bitr. Rektor 0733-12 88 34 malin.olsson@malmo.se 
Gloria Medellin Vargas Lärare / Klassmentor 9C 073-1416176 gloria.medellin@malmo.se 
Payvand Baligh Lärare / Klassmentor 9D 073-1428205 payvand.baligh@malmo.se 
Lena Ahmad Lärare / Klassmentor 9A 0708-518389 lena.ahmad@malmo.se 
Linda Christiansson Lärare / Mentor lilla gruppen 0708-518327 linda.christiansson@malmo.se 
Frans af Malmborg (tjl) Kurator 0731-41 61 73 frans.afmalmborg@malmo.se 
Martin Knutsson Lärare/Klassmentor 9B 073-1416176 martin.knutsson@malmo.se 
Eva Galaczy Lärare  eva.galaczy@malmo.se 
Marzieh Hajipour Modersmål/studiehandledning Dari  marzieh.hajipour@malmo.se 
Christel Ekström Lärare/Spec.ped 073-1428205 christel.ekstrom@malmo.se 
Afak Mohammed Modersmål/Studiehandledning Arabiska  afak.mohammed@malmo.se 
Anna Hansson Skolsköterska 0731-42 82 00 anna.hansson@malmo.se 
Miriam Khokhar Elevassistent 0729-67 27 13 miriam.kokhar@malmo.se 
Mohammed Saleh Elevassistent  0729-67 27 13 mohammed.saleh@malmo.se 
Visar 14 objekt