Klass 5Y

Viktig information


         OBS!    

               Glöm ej att fylla i kontaktinformation och lämna in den senast måndag den 20/8.

                Elevfotografering tisdag den 28/8


Bra att veta

LÄSÅRET 2018/2019       hösttermin  2018-08-16 — 2018-12-21 och  vårtermin  2019-01-09 — 2019-06-14


Sjukanmälan elever sker via skola 24 på knapptelefon 0515 777 000    


Mentor har rätt att bevilja ledighet under högst två dagar i följd. Längre ledighet beviljas av bitr. rektor/rektor. Ansökan om ledighet görs på en blankett.


Eleverna är lediga följande dagar            Studiedagar     26 sept ,18 okt, 27 nov, 18 mars, 22 maj

                                                                    Lovdagar/helgdagar: 29 okt-2 nov, 15 feb, 18-22 feb, 15 april-22 april, 1 maj, 30-31 maj, 6 juni.

                                                                    Fritids och hemvist är stängt     2018-08-14, 2018-09-26, 2019-01-07, 2019-06-17

Det är viktigt att elever kommer i tid till lektionerna. Ifall ni är osäkra på när skolan börjar, se klassens schema    http://dammfri.skola.malmo.se

Alla skoluppgifter och arbeten finns i klassens Classroom eller här på hemsidan. Mycket av de läromedel vi använder ligger i NE portal.


Tel till Hven (Fritids)  0721-649083



Aktuella arbetsområde 



Sv:      ordklasser - (adjektiv)

Ma:     stora tal, (repetition de 4 räknesätt) 
 
SO:     samhälle - (VAL)

NO:     biologi - (blommor och dess                                                       uppbyggnad) 

En:


Vi som undervisar i 5 y



Blazenga Puaca (mentor)      tel: 070-851 83 26

blazenga.puaca@malmo.se


Issa Laye Diaw (resurs)

issa.diaw@malmo.se


Linda Portnoff (resurs)

linda.portnoff@malmo.se


Payvand Baligh (engelska)    

payvand.baligh@malmo.se


Valentina Oberg (musik)

valentina.oberg@malmo.se


Christina Olofsson (textilslöjd)

christina.olofsson@malmo.se


Nils Palm (träslöjd)
nils.palm@malmo.se


Henrik Karlsson (idrott) 


henrik.karlsson2@malmo.se


Sture Karl Erik Sandahl (specialpedagog) 


sture.sandahl@malmo.se




 





Aktuell vecka 

vecka 34

måndag
OBS inga idrottskläder
tisdag
mina framtidsdrömmar (skrivarbete)
ons

tor

fre 

vecka 33

mån 
sommarlov
tis
sommarlov
ons
sommarlov
tor
skolstart kl, 9.00- 13.00
fre 
skoldag 8.30 - 14.00
Efter lunchen går vi till stadsbiblioteket