Klass 6X

Den blomstertid nu kommer!
Aktuell information

Inlämning av Chromebooks
Inför årskurs sju så kommer eleverna att få nya datorer, de nuvarande datorerna ska eleverna lämna in den 10/6. Datorn ska lämnas in tillsammans med sladd och väska. Om något är trasigt eller saknas kan eleven/ vårdnadshavare bli ersättningsskyldig.

SV: 

NO: Krafter

Ma:Talförståelse

Teknik: Programering

Bild: Astrids miljöer på 3D-tavlor, kommer snart upp i rasthallens glasbubbla!



Kurskoder:

Ma: zugjg1a

Teknik: rl6yexi

Biologi: zifj6a

Fysik: luxdt9e

Svenska och So: ucz9et1


Vecka. 22

Måndag:


Tisdag:


Onsdag:


Torsdag:
Helgdag

Fredag:
Lovdag


Vecka. 23

Måndag:


Tisdag:


Onsdag:
Eid/ Bajram

Torsdag:
Helgdag

Fredag:
Eleverna går till lunch


Vecka. 24

Måndag:
Inlämning av chromebooks

Tisdag:
Skolresa till hemlig ort

Onsdag:


Torsdag:
Lärarna vs. eleverna i spökboll

Fredag:
Skolavslutning
Undervisande lärare i 6X:

Ingrid Olofsson (Sv & SO)
ingrid.olofsson@malmo.se
Tel: 0708-518373


Fredric Svensson (Ma & NO)
fredric.e.svensson@malmo.se
Tel: 0708-634125



Jenny Olofsson (Textilslöjd)
jenny.olofsson@malmo.se


Katarina Svenning (Tyska)
katarina.svenning@malmo.se


Peter Svensson (Franska)
peter.svensson2@malmo.se


Ulrika Prahl Svensson (Spanska)
ulrika.prahlsvensson@malmo.se


Emil Carlsson ( idrott)
emil.carlsson@malmo.se




Vårterminen/lovdagar/studiedagar

Vårterminen 
9/1 - 14/6

Lovdagar
15 februari
Vecka 8 Sportlov 18–22 februari 
Vecka 16 Påsklov 15–18 april
31 maj

Studiedagar

18 mars
22 maj