Klass 6X


Aktuell information

Skolstrejk för klimatet
Om några av skolans elever har planer på att delta i dagens skolstrejk/manifestation för klimatet beviljar vi ledigt om vårdnadshavare ansöker. Det går bra per mejl eller sms till klassmentorn.

Matematiktävling
Matematiktävling för elever i åk 6 
lördagen den 23 mars kl. 10.00 på Dammfriskolan. Anmälan senast den 19 mars till 

 Uppföljning simning
Onsdagen den 27/3 kl 8.20, är det simning för de elever som inte klarade eller gjorde simtesten tidigare under terminen. Att kunna simma är ett krav för att få betyg i idrott & hälsa det är därför viktigt att man deltar i simundervisningen så man får ut det betyget man förtjänar.
 
Skapande Skola 
Skapande skola inriktar sig i år för klassen på serier. Eleverna har varit med och gjort serie fanzine och en tavla med motiv från deras serier.
Alla tavlorna är utställda på balagan, Malmö stadsbibliotek.
 
 SO: arbetsområdet fram till v 7 är religion, hinduism och buddhism, avslutas med prov

SV: vi ska träna läsförståelse, att ta ut nyckel ord ur en text och läsa och skriva dikter

NO: Krafter

Ma:Talförståelse

Teknik: Programering

Bild: 



Kurskoder:

Ma: zugjg1a

Teknik: rl6yexi

Biologi: zifj6a

Fysik: luxdt9e


Vecka. 11

Måndag:


Tisdag:


Onsdag:


Torsdag:


Fredag:


Vecka. 12

Måndag:
Studiedag

Tisdag:


Onsdag:


Torsdag:


Fredag:


Vecka. 13

Måndag:


Tisdag:


Onsdag:


Torsdag:


Fredag:








Undervisande lärare i 6X:

Ingrid Olofsson (Sv & SO)
ingrid.olofsson@malmo.se
Tel: 0708-518373


Fredric Svensson (Ma & NO)
fredric.e.svensson@malmo.se
Tel: 0708-634125



Jenny Olofsson (Textilslöjd)
jenny.olofsson@malmo.se


Katarina Svenning (Tyska)
katarina.svenning@malmo.se


Peter Svensson (Franska)
peter.svensson2@malmo.se


Ulrika Prahl Svensson (Spanska)
ulrika.prahlsvensson@malmo.se


Emil Carlsson ( idrott)
emil.carlsson@malmo.se




Vårterminen/lovdagar/studiedagar

Vårterminen 
9/1 - 14/6

Lovdagar
15 februari
Vecka 8 Sportlov 18–22 februari 
Vecka 16 Påsklov 15–18 april
31 maj

Studiedagar

18 mars
22 maj