Klass 6X


 SO:
Vi har satt igång arbetet med världen och läst kartor. Arbetet innefattar både grupparbeten och enskilda uppgifter. 

SV: 
Vi lämnar Zick-Zack ett tag, genomför NP och repeterar ordklasser och skriver faktatexter.

Bild: 
I arbetet med världen målar vi bilder med exotiska frukter och andra växter ( djur).
Vi testar aqvarell och blyertspenna med skuggor.


Vecka 46

Måndag:



Tisdag:




Onsdag:



 
 

Torsdag:






Fredag:

16/11
8.40 - 10.00 Ma - prov kap. 1 & 2
Se classroom för repetitionsuppgifter







Undervisande lärare i 6X:

Ingrid Olofsson (Sv & SO)
ingrid.olofsson@malmo.se
Tel: 0708-518373


Fredric Svensson (Ma & NO)
fredric.e.svensson@malmo.se
Tel: 0708-634125



Jenny Olofsson (Textilslöjd)
jenny.olofsson@malmo.se


Katarina Svenning (Tyska)
katarina.svenning@malmo.se


Peter Svensson (Franska)
peter.svensson2@malmo.se


Ulrika Prahl Svensson (Spanska)
ulrika.prahlsvensson@malmo.se


Emil Carlsson ( idrott)
emil.carlsson@malmo.se