Klass 6y


Viktig information:

Matematiktävling
Matematiktävling för elever i åk 6 
lördagen den 23 mars kl. 10.00 på Dammfriskolan. Anmälan senast den 19 mars till 


 Uppföljning simning
Onsdagen den 27/3 kl 8.20, är det simning för de elever som inte klarade eller gjorde simtesten tidigare under terminen. Att kunna simma är ett krav för att få betyg i idrott & hälsa det är därför viktigt att man deltar i simundervisningen så man får ut det betyget man förtjänar.

Skapande Skola 
Skapande skola inriktar sig i år för klassen på serier. Eleverna har varit med och gjort serie fanzine och en tavla med motiv från deras serier.
Alla tavlorna är utställda på balagan, Malmö stadsbibliotek.
 
Utvecklingssamtal:
Vi kommer fr.o.m. v 5 bjuda in er på vårens utvecklingssamtal så om ni inte fått något mail om detta innan 
v. 8 så ring oss.
/Fredric & Alfon


Datum för nationella prov

Sv: 4/2 & 6/2

Eng: 8/4 & 10/4

Ma: 6/5 & 8/5

Vårterminen/lovdagar/studiedagar

Vårterminen 
9/1 - 14/6

Lovdagar
15 februari
Vecka 8 Sportlov 18–22 februari 
Vecka 16 Påsklov 15–18 april
31 maj

Studiedagar

18 mars
22 maj


Kurskoder till classroom

MA: djwp642

NO: zifj6a

SO: egh9qr

SV: j6w0db9

Spanska: f545yj2


Vecka. 12

Måndag:
Studiedag

Tisdag:


Onsdag:


Torsdag:


Fredag:


Vecka. 13

Måndag:


Tisdag:


Onsdag:
Uppföljning simning 8.20

Torsdag:


Fredag:


Vi som undervisar i 6y


Alfon Keteli Hägerström (Sv & SO)
alfon.keteli@malmo.se
Tel: 0731574906


Fredric Svensson (Ma & NO)
fredric.e.svensson@malmo.se
Tel: 0708-634125


Lena Ahmad (Eng)
lena.ahmad@malmo.se


Ingrid Olofsson (Bild)
ingrid.olofsson@malmo.se


Tinna Persson (Hemkunskap)
tinna.persson@malmo.se


Catrine Sjödin (Idrott)
catrine.sjodin@malmo.se


Valentina Öberg (Musik)
valentina.oberg@malmo.se


Jenny Olofsson (Textilslöjd)
jenny.olofsson@malmo.se


Christoffer Molin (träslöjd)
christoffer.molin@malmo.se


Katarina Svenning (Tyska)
katarina.svenning@malmo.se


Peter Svensson (Franska)
peter.svensson2@malmo.se


Ulrika Prahl Svensson (Spanska)
ulrika.prahlsvensson@malmo.se


Naghem Toma (Arabiska)
naghem.toma@malmo.se


Sören Henriksen (Spec. ped)