Klass 6y


Viktig information:
 
Måndag 10/12
Ma-prov på kapitel 1,2 & 3



Simning
Fredagen den 11/1 ska eleverna till badhuset för att simma och ska därför ha med sig simkläder denna dagen.
Att kunna simma 200m är ett krav för att kunna få betyg i idrott det är därför viktigt att man deltar vid detta tillfället.



Lovdagar/studiedagar dagar under höstterminen

Lovdagar

Höstlov 29 oktober–2 november (vecka 44)

Studiedagar

26 september
18 oktober
27 november


Kurskoder till classroom

MA: djwp642

NO:bjb4r2e

SO: egh9qr

SV: j6w0db9

Spanska: f545yj2


Vecka. 47

Måndag:



Tisdag:


Onsdag:


Torsdag:



Fredag:


Veckans ord: 
Repetera gamla "veckans ord"


Vecka. 48

Måndag:



Tisdag:
Studiedag, skolan stängd men fritids har öppet

Onsdag:
Föräldrarmöte 18.00-19.30


Torsdag:



Fredag:



Vi som undervisar i 6y


Alfon Keteli Hägerström (Sv & SO)
alfon.keteli@malmo.se
Tel: 0731574906


Fredric Svensson (Ma & NO)
fredric.e.svensson@malmo.se
Tel: 0708-634125


Lena Ahmad (Eng)
lena.ahmad@malmo.se


Ingrid Olofsson (Bild)
ingrid.olofsson@malmo.se


Tinna Persson (Hemkunskap)
tinna.persson@malmo.se


Catrine Sjödin (Idrott)
catrine.sjodin@malmo.se


Valentina Öberg (Musik)
valentina.oberg@malmo.se


Jenny Olofsson (Textilslöjd)
jenny.olofsson@malmo.se


Nils Palm (träslöjd)
nils.palm@malmo.se



Katarina Svenning (Tyska)
katarina.svenning@malmo.se


Peter Svensson (Franska)
peter.svensson2@malmo.se


Ulrika Prahl Svensson (Spanska)
ulrika.prahlsvensson@malmo.se


Naghem Toma (Arabiska)
naghem.toma@malmo.se


Sture Sandahl (Spec. ped)
sture.sandahl@malmo.se