Klass 6y

Vi har nu mejlat ut information om utvecklingssamtal. Om det är någon som inte har fått mejl från oss får ni skicka ett mejl så att vi får mejladressen. 
Viktig information:
 

Utvecklingssamtal
Samtalen kommer igång i v.38, ni kommer få ett mail med tider som är valbara.

Skolan har tagit ett beslut att vi ska ha elevleddasamtal vilket innebär att det till största del kommer vara ett samtal mellan er och ert barn om deras utveckling, vi kommer att vara tillgänglig för att besvara eventuella frågor.

Tanken med elevledda utvecklingssamtal är att eleven blir  medveten om sitt lärande. Det vill säga vad eleven har lärt sig, och vad eleven är på väg att lära sig. När eleven får ägna tid åt att förstå detta och är tydligt närvarande i att formulera sina egna mål, ökar också fokus på målen. Detta skapar goda förutsättningar för att nå kunskapskraven. Eleverna tränar och förbereder sig inför samtalet i skolan.





Lovdagar/studiedagar dagar under höstterminen

Lovdagar

Höstlov 29 oktober–2 november (vecka 44)

Studiedagar

26 september
18 oktober
27 november


Kurskoder till classroom

MA: djwp642

NO:4ot5z6q

SO: egh9qr

SV: j6w0db9

Spanska: f545yj2


Vecka. 42

Måndag:



Tisdag:


Onsdag:


Torsdag:

STUDIEDAG



Fredag:
Idrott 10.20 - 11.50
Glöm ej idrottskläder

Veckans ord: 

Vecka. 43

Måndag:



Tisdag:


Onsdag:


Torsdag:




Fredag:
Idrott 10.20 - 11.50
Glöm ej idrottskläder

Veckans ord
Vi som undervisar i 6y


Alfon Keteli Hägerström (Sv & SO)
alfon.keteli@malmo.se
Tel: 0731574906


Fredric Svensson (Ma & NO)
fredric.e.svensson@malmo.se
Tel: 0708-634125


Lena Ahmad (Eng)
lena.ahmad@malmo.se


Ingrid Olofsson (Bild)
ingrid.olofsson@malmo.se


Tinna Persson (Hemkunskap)
tinna.persson@malmo.se


Catrine Sjödin (Idrott)
catrine.sjodin@malmo.se


Valentina Öberg (Musik)
valentina.oberg@malmo.se


Jenny Olofsson (Textilslöjd)
jenny.olofsson@malmo.se


Nils Palm (träslöjd)
nils.palm@malmo.se



Katarina Svenning (Tyska)
katarina.svenning@malmo.se


Peter Svensson (Franska)
peter.svensson2@malmo.se


Ulrika Prahl Svensson (Spanska)
ulrika.prahlsvensson@malmo.se


Naghem Toma (Arabiska)
naghem.toma@malmo.se


Sture Sandahl (Spec. ped)
sture.sandahl@malmo.se