Klass 7Z


Hej 7z!



På den här sidan kommer ni hitta viktig information, läxor och prov.

LÄXHJÄLP Varje onsdag kl.15-16 sal F206 med Drivkraft Malmö

Varje torsdag kl. 15.15-16.30 sal F309 , lärare Ola och Olof



Ledigheter och lov 


On 26/9 Studiedag

To 18/10 Studiedag

Må 29/10 - fr 2/11 Höstlov

Ti 27/11 Studiedag

Fr 21/12 Avslutning



LÄXOR

Vecka 37:
mån:
tis:
ons:Tyska glosor
tors:Svenska, läs s.49-65. Spanska glosor
fre: Fysik, frågor i boken. So läxa.


Vecka 38:
mån:
tis:
ons: läxförhör geografi 
tors:Spanska glosor,Svenska läs s. 109-122, Engelska glosor
fre:

Vecka 39:
mån:
tis:
ons:
tors:
fre: Kartprov Europa se classroom

Vecka 40:
mån:
tis:
ons:
tors: Spanska glosor, Engelska skriva färdigt.
fre:

Vecka 41:
mån:
tis:
ons: 
tors:Engelska skriva om Sverige
fre:Biologi, förklara begrepp

Vecka 42:
mån:
tis:
ons:
tors:
fre: Biologi läxa

Vecka 43:
mån:
tis:
ons:
tors:
fre:



PROV
V.39 Fredag prov Fysik (7zz)
V.40 
V.41 onsdag prov moderna språk
V.42
V.43 måndag Spets: matteprov kap 2-3
V.45
V.46
V.47 onsdag prov moderna språk
V.48 Måndag, terminsprov matematik
V.49
V.50
V.51


Schemat hittar ni här:

http://www.skola24.se/Schemavisare/Schema/malmo.skola24.se/Dammfriskolan/class/7Z







Mentorer:

Sharon Mc Glinn, Catarina Ascencio Dahl och Anna Johansson.



Undervisande lärare:


Engelska: Sharon Mc Glinn

Matte:,  Maha Nasser

Spetsmatte:Anna Johansson

SO: Per: Per Blom

Idrott & Hälsa: Emil Carlsson

Slöjd: Dan Bjerkehagen (trä), Jenny Olofsson (textil)

Musik: Mats Collin

Franska:  Peter Svensson

Biträdande rektor: Magnus Enocson


Mentorselever 7Z

Catarina Ascencio Dahl

Evelina

Carla B.G.

Marko

Mustafa

Firishta

Samaa

Johanna

Jonas

Clara

Jad

Gabriel

Lovis

Sharon Mc Glinn

Carla S.

Liam

Zana

Jasmin

Malik

Dante

Anna Johansson

Jackie

Emil

Alexander

Vincent

Cheng You

Yasna

Neama


Språkval i 7Z

SPANSKA

Jonas

Dante

Vincent

Samaa

Emil

Gabriel

Alexander

Liam

Evelina

FRANSKA

Jasmin

Jad

Neama

Zana

Malik

TYSKA

Johanna

Clara

Lovis

Carla S.

Marko

Jackie

ENG/SVE

Mustafa

Yasna

Cheng You

Firishta

Carla B.G.

7Z

Grupp 1 HT 2018 Musik

Jonas

Mustafa

Firishta

Carla B.G.

Johanna

Dante

Vincent

Jasmin

Jad

Clara

Samaa

Neama

 

Grupp 2 Bild Ht 2018

Yasna

Emil

Cheng You

Gabriel

Alexander

Zana

Lovis

Liam

Malik

Carla S.

Marko

Jackie

Evelina


NO grupper

7YZ: elever från 7Z

Jonas

Mustafa

Firishta

Carla B.G.

Johanna

Dante

Vincent

Jasmin


7Z

Jad

Clara

Samaa

Neama

Yasna

Emil

Cheng You

Gabriel

Alexander

Zana

Lovis

Liam

Malik

Carla S.

Marko

Jackie

Evelina