Klass 8Z

Skolavslutningsdagen:

Vi samlas kl 10:20 i F304. Dagen avslutas kl 12:00. Ingen lunch serveras. 




Vandring på onsdag: se information på 8z:s Classroom


Schemalänk

http://www.skola24.se/Schemavisare/Schema/malmo.skola24.se/Dammfriskolan/class/8Z


LÄXOR
Matte (ej spets): Se classroom

v 20 fredag: spanskglosor


v 19
måndag: läs t.o.m sidan 227

 v 18
måndag: läs t.o.m s 118 i Ett öga rött


v 17 
onsdag: Du måste ha läst till och med sidan 89 i Ett öga rött 
fredag: spanska 


v 15 
fredag: inlämning bild

v 14
onsdag: svenska (se Classroom)
torsdag: fysik + matematik
fredag: spanska 
söndag: inlämning biologi

v 13
onsdag: du ska genomföra din monolog (se Classroom)
12 

onsdag: läs t.o.m kapitel 49 i Holes. Du får INTE läsa kapitel 50. 
fredag: spanskaglosor


v 11
onsdag: läs t.o.m kapitel 39 i Holes

v 10

torsdag: matteläxa

torsdag: fysikläxa (8xz)


v 9

måndag: glosor (Classroom) + läst t o m kapitel 22 i Holes

torsdag: lämna in debattartikeln (biologi)

fredag: spanskglosor

v 7

måndag: du måste ha läs t.o.m  kapitel 12 i Holes

v 6

måndag: du ska ha läst till och med kapitel 8 i Holes

onsdag: engelskaglosor (se Classroom)

onsdag: novellskrivning 

torsdag: spanskaglosor

5


v 4 
måndag: engelskaglosor ( The invisible girl) 

v 3
fredag: spanskaglosor





 














 






PROV


V.18 Fredag: Prov i moderna språk fr/sp/ty

v19 ons 8/5 engelska
       tors 9/5 franska 

V20 Ti 14/5 Terminsprov Ma
        To 16/5 Terminsprov Ma

V23 Prov Fy 8ZZ(Abbas-grupp)
        Tisdag 04/06







v 3 idrott is- och badvett


V 7 tisdag: Genetikprov 8XZ
       tisdag: mattediagnos (ej spets)

V 9 torsdag: kemiprov

V.10 fredag: Prov moderna språk fr/sp/ty

V.11 onsdag: Prov SO - Historia (Första världskriget)
         fredag: redovisa dansprojekt

v 13 måndag: prov på Holes

V.15 Torsdag: Genetikprov
        Torsdag: fysikprov (Abbas grupp)











Undervisande lärare:


Svenska & Engelska: Carolina Tiderblom

Matte:Margit Utsi

Spetsmatte: Abbas Dai, Maha Nasser

NO: 

Idrott & Hälsa: Henrik Karlsson

Slöjd: Dan Bjerkehagen (trä), Jenny Olofsson (textil)

Musik: Mats Collin

Franska: Peter Svensson

Biträdande rektor: Magnus Enocson