Klass 9Y


AKTUELL INFORMATION TILL ELEVER

Simskola varje tisdag på simhallsbadet klockan 14.45-15.30. Detta pågår fram till vecka 17.

LÄXHJÄLP
Läxhjälp med Gustaf och Lena på måndagar mellan 15.00-16.00 i F349.

Tisdagar 15.00-16.30 med Olof i F309.

Läxhjälp med Drivkraft Malmö på onsdagar mellan 14.30-16.30. Detta är i mediateket. Gäller från och med vecka 36.

Torsdagar 15.00-16.30 med Olof i F309.


_____________________________

LÄXOR
Hkk: 
Inlämning konsumentekonomi 19/4
se classroom lektion 6-9

Matte (Margits grupp): Se classroom

Bi 9XY: Se classroom




PROV

Vecka 14
mån:
tis:
ons:
tors: 
fre: 

Vecka 15
mån:
tis:
ons: NP NO
tors: 
fre: NP NO (Lab.1h/grupp)

Vecka 16

mån: 
tis:
ons: NP SO
tors:
fre: NP SO

Vecka 17
mån: 
tis: NP engelska
ons:
tors: NP engelska
fre:

Vecka 18
mån: 
tis:
ons:
tors: Prov Teknik
fre: 

Vecka 19
mån: NP matematik
tis:
ons: NP matematik
tors:
fre:

Vecka 20
mån: 
tis:
ons:
tors: franska och spanska; test
fre:

Vecka 21
mån: 
tis: franska, konversation
ons: franska, konversation
tors:
fre:

Vecka 22
mån: 
tis:
ons: Terminsprov Ma del 1
tors: Terminsprov Ma del 2
fre:

Vecka 23
mån: 
tis:
ons:
tors:
fre:

Vecka 24
mån: 
tis:
ons:
tors:
fre:











AKTUELL INFORMATION TILL FÖRÄLDRAR

15/4 Preliminär antagning gymnasiet klar.
1/5 Ledig
10/5 & 11/5 Ledig
24/5 Studiedag
6/6 Ledig
______________________________

Grupper HT17

HKK/Bild/Eng  Mentor inom parentes.
Randa (Catrine)
Sam (Catarina)
Leen (Sharon)
Daniel (Sharon)
Smilla (Sharon)
Mia (Catarina)
Kaj (Catarina)
Jacoub (Catrine)
Rahullah (Catrine) 
Mohammed Ali (Catrine)
Hakam (Sharon)
Ghazal (Catrine)
Amira (Catarina)


Teknik/Musik/Eng
Mihail (Catrine)
Zahraa (Catarina)
Asim (Catarina)
Kevin (Catrine)
Rhaina (Catarina)
Dennis (Sharon)
Fredrik (Sharon)
Faten (Sharon)
Hajir (Catrine) 
Hasibullah (Catarina)
Ajmal (Catrine)
Imran (Catarina)


Undervisande lärare:
Svenska: 
Carolina Tiderblom
Svenska: 
Peter Svensson
SvA: 
Vanja Wallin
Engelska: 
Sharon Mc Glinn
Matte: 
Abbas DaiMargit UtsiAnna Johansson
SO: 
Jennyann Johansson
NO: 
Abbas DaiMargit UtsiAnna JohanssonTim Blixt
Idrott & Hälsa: 
Catrine Sjödin
Slöjd: 
Dan Bjerkehagen (trä), Jenny Olofsson (textil)
Hemkunskap: 
Malin Sangeberg Minör
Teknik: 
Dan Bjerkehagen
Bild: Catarina Ascencio

Musik: 
Mats Collin
Spanska: 
Julia Burgette
Franska: 
Peter Svensson
Tyska: 
Katarina Svenning
Sv/Eng: 
Vanja WallinSharon Mc Glinn
Biträdande rektor: 
Magnus Enocson

Mentorer: Sharon McGlinn
                    Catarina Ascencio
                    Catrine Sjödin