Klass 9Z

Mats 070-851 83 14

Margit 070-851 84 20



INFORMATION
Torsdag 18/10  
West Side Story. 
Samling utanför ingången kl 18.30
Föreställningen slutar ca kl 21.40

Tisdag 23/10 
Orientering
Samling triangeln SENAST 9.15 Buss nr 6.
Jenny S åker med er.
Spetseleverna har matte på eftermiddagen, resten är lediga.
Margit hämtar er i Bulltofta ca kl 12.

Torsdag 25/10
Konsert i aulan med Estetelever från Latinskolan kl 14.00.

Elevens val V42 & V43                                                              Hela hemkunskapsgruppen ska ha hemkunskap on 17/10 och on 24/10 kl 8.15 - 9.15 

Enligt Collagefoto ska nu inloggningsuppgifter vara utskickade till vårdnadshavare. Meddela gärna att de kan beställa katalogen kostnadsfritt med denna inloggning.


Gå in i era respektive mentorsclassroom och fyll i inför era utvecklingssamtal, som vi kommer att börja med vecka 41.




Sista ansökan till gymnasiet är 15/2 2019

LÄXHJÄLP:


Onsdagar 14:30-16:00 mediateket


Ledigheter och lov 


To 18/10 Studiedag

Må 29/10 - fr 2/11 Höstlov

Ti 27/11 Studiedag

Fr 21/12 Avslutning



LÄXOR

Matte (Spets): Se classroom

Fysik 9ZZ: Se classroom

SH: Samhällets ekonomiska kretslopp till torsdag v 40, se classroom.

Svenska: Lämna in dagboksanteckning från en karaktär i din bok 18/9. Se instruktioner i Classroom!

Slöjd: lämna in din tolkning senast v 43, se classroom.
PROV
V42 

Onsdag Prov moderna språk 

Fredag: Prov biologi 9YZ

V43

Fredag: Prov svenska: satsdelar

V44 Potatislov

V45

V46

V47

V48 

Onsdag Prov moderna språk

Torsdag, terminsprov matematik


V49

V50

V51

LÄRARE

Svenska/SvA: Jenny Svenssen

Engelska: Sharon Mc Glinn

Matte: Abbas Daii, Emil CarlssonMaha Nasser

Spetsmatte: Margit Utsi

SO: Per BlomJennyann Johansson

Fy: Margit Utsi

Bi: Margit Utsi(9YZ),Tim Blixt (9ZZ)

Ke: Abbas Daii

Idrott: Catrine Sjödin  

Slöjd:Dan Bjerkehagen (Tm), Jenny Olofsson (Tx)

Hemkunskap: Malin Sangeberg Minör

Teknik: Tim Blixt

Bild: Catarina Ascencio

Musik: Mats Collin

Spanska: Ulrika Prahl Svensson

Franska: Peter Svensson

Tyska: Katarina Svenning

Sv/Eng: Jenny SvenssenSharon Mc Glinn


Biträdande rektor: Magnus Enocson